Expirácia kozmetiky

Klaudia Krivosudska MUA

In Líčenia Posted

Expirácia kozmetiky

Ešte pár mesiacov lockdown a môžem vyhodiť väčšinu kozmetiky.

Žiadne kozmetické produkty totiž nevydržia večne. Aj keď väčšina používa kozmetiku denne, niekedy presne nevie odhadnúť spotrebu. Kedy je už najvyšší čas produkty vyhodiť? Ako mi hovoríte aj na kurzoch, niektoré dokážete minúť makeup/krém za pár mesiacov, iné ho skladujete aj niekoľko rokov. Každý produkt má však svoju dobu spotreby.

Líčidlá po dobe spotreby môžu spôsobiť infekcie či vyrážky. Taktiež ich kvalita výrazne klesne. Ak nechcete mať na tvári fľakatý makeup, rozdrobenú špirálu, červené oči či akné, určite sa vyhnite starším líčidlám či krémom.

Ako prísť na to, že produkt treba vyhodiť?

Informácia o expirácii je zobrazená zvyčajne na zadnej strane produktu ako malý piktogram v tvare otvoreného krému/kelímka. V jeho vnútri sa väčšinou nachádza číslo s písmenom M, ktoré označuje, koľko mesiacov od otvorenia máte na spotrebovanie bez toho, aby bol zdraviu škodlivý. Napr. 6M znamená, že by ste mali produkt spotrebovať do 6 mesiacov od otvorenia. Tento piktogram PAO (Period After Opening) začali používať kozmetické značky od roku 2005 kvôli nariadeniu Európskej komisie.

Teraz vám rozpíšem a v nasledujúcom obrázku ukážem, koľko majú jednotlivé kozmetické produkty dobu spotreby.

Očné linky a špirály majú najkratšiu dobu spotreby. Vydržia 3-6 mesiacov. Makeupy majú dobu spotreby zvyčajne 6, 12, 24 mesiacov. Čím je produkt tekutejší, tým skôr sa pokazí. Prírodná kozmetika vydrží menej, pretože obsahuje menej konzervantov. Rúže vydržia cca 24 mesiacov a púdrové produkty 12 – 24 mesiacov. Niektoré očné tiene výnimočne 36 mesiacov.

Taktiež sa odporúča vymeniť krémy s SPF po roku. Síce nemusia byť pokazené, môžu však obsahovať menej SPF a ľahšie sa spálite.

Neotvorené produkty by vám mali vydržať niekoľko rokov, ak ich skladujete správne. Ak majú však na sebe dátum, musíte ich dovtedy aj neotvorené spotrebovať/vyhodiť.

Pozor na niektoré produkty. Ak sú staršie, prípadne ich nesprávne skladujete, môžu zmeniť vôňu, farbu, konzistenciu.. Vtedy je najvyšší čas ich vyhodiť.

Po dobe spotreby prestávajú byť konzervanty v produktoch účinné a vyprchajú. Konzervanty nám zaručujú, že sa nepremnožia baktérie.

TIP: nie každý si pamätá, kedy produkt otvoril. Niekedy len stačí si poznačiť na výrobok dátum otvorenia.

Pri kozmetike je dôležité si pred aplikáciu vždy umyť ruky, taktiež nezabúdať umývať/dezinfikovať štetce a hubky. A dávať si pozor na skladovanie kozmetiky. Ideálne je držať kozmetiku na suchom a chladnom mieste. Preto kúpeľňa nie je ideálne miesto na skladovanie, je vlhká a teplá, raj pre baktérie. Taktiež miesto na priamom slnku nie je vhodné. Pozor na kozmetiku v aute. Niektoré produkty vyslovene odporúčajú skladovať v chladničke. Napr. rôzne séra.

Verím, že ste sa naučili niečo nové o spotrebe kozmetiky. Tak ako si dávate pozor na minimálnu trvalnivosť jedla, pozor aj na dátum spotreby u kozmetiky. Pretože ako sa hovorí: Novú kozmetiku kúpite, novú pleť a oči nie.

0 Comments

Leave a Comment